Tenis Romania

Crivoi, cea mai importanta victorie a carierei!

Victor Crivoi a reusit sa-l elimine ieri la Mastersul de la Roma pe americanul James Blake, clasat in acest moment pe locul 16 in clasamentul ATP, obtinand astfel cea mai buna performanta a carierei sale.

Meciul a inceput mai mult decat excelent pentu Crivoi care, jucand agresiv si profitand de erorile nefortate ale lui Blake, in scurt timp se vede in avantaj pe tabela de marcaj cu un neverosimil 5-0. Probabil ca atunci a realizat cat de aproape se afla de o mare victorie si greselile sale au inceput sa se inmulteasca, rateaza trei mingii de break si set la 5-2, si ii permite lui Blake sa egaleze: 5-5. Victor insa e mai concentrat in finalul setului si reuseste break-ul la 6-5 adjudecandu-si primul set: 7-5.

Setul doi insa incepe bine pentru Blake care face break chiar in primul ghem si cred ca multi ne gandeam la un set decisiv. Insa Victor nu cedeaza: egaleaza la 2-2 si mai reuseste un break luand conducerea cu 4-2, avantaj pe care nu il mai cedeaza pana la sfarsitul setului si al meciului: 7-5 6-3.

Chiar daca Blake a jucat slab in meciul cu Crivoi (greseli nefortate: Blake = 40, Crivoi = 26; procentaj primul serviciu: Blake = 48%, Crivoi = 63%; mingii direct castigatoare: Blake = 20, Crivoi = 17), Victor are meritul ca a ramas concentrat, stapanindu-si in momentele cheie emotiile unui meci atat de important, si ca a continuat sa joace agresiv venind des la fileu crezand in sansa sa pana la sfarsit.
28 Aprilie 2009

Cruciat il invinge pe Sela

Dupa ce saptamana trecuta a fost eliminat in primul tur al Challengerului disputat la Kolding, in Danemarca, Adrian Cruciat a reusit astazi la Seoul sa-l invinga pe favoritul numarul 1 al turneului, Dudi Sela (69 ATP, ISR, 23 ani), in doar doua seturi 6-4 6-2. In sferturile de finala Adrian va juca cu invingatorul din partida Danai Udomchoke (153 ATP, THA, 27 ani) vs Martin Slanar (217 ATP, AUT, 27 ani).
22 Octombrie 2008

Crivoi, incredibil !

Crivoi a facut astazi un meci incredibil in fata lui Ruben Ramirez-Hidalgo. Victor a avut primul set in mana cand la 5-4 a servit pentru set insa la 15-30 a facut doua duble greseli si a trimis setul in tie-break.

Acesta a fost primul semn al oboselii lui Victor. Incepand din al doilea set meciul a semanat cu un meci de box in care au alternat momentele in care Victor era aproape KO cu reveniri incredibile.

Setul doi a inceput prost, cu break pentru Ramirez insa Crivoi revine la 2-2. Finalul setului consemneaza trei break-uri consecutive, semn ca si Ruben a obosit. In setul decisiv la 5-3 Crivoi serveste pentru set, insa Ruben reuseste break-ul. In ultimul ghem Victor are trei mingii de meci, 0-40. Ramirez o anuleaza pe prima insa termina cu o dubla greseala, epuizat si el dupa trei ore de joc.

Astazi Victor a dat dovada de o extraordinara tenacitate. Sa speram ca pana maine la ora finalei cu Ventura isi va recupera fortele pentru o alta intalnire cu un reprezentant al scolii spaniole de tenis.
27 Septembrie 2008

Copil vs. Crivoi, in sferturi la Bucuresti!

Marius Copil (746 ATP, 18 ani) a reusit astazi o victorie importanta in fata spaniolului Pere Riba (160 ATP, 20 ani).
     Riba a venit la Bucuresti dupa ce a reusit acum o saptamana sa castige challengerul de la Sevilla, iar anul acesta a mai reusit sa ajunga in finala la Medjugorje, in iulie, si in semifinale la Zagreb in mai.
     Marius se va intalni in sferturi cu Victor Crivoi, care a trecut astazi in doua seturi 6-0 7-6(5) de un alt spaniol: Gabriel Trujillo-Soler (337 ATP, 29 ani)
25 Septembrie 2008

Aranguren nu a rezistat decat un set

Adrian Cruciat s-a calificat astazi in sferturile de finala ale Challengerului de la Bucuresti, dupa ce l-a invins in doua seturi 7-6(4) 6-1 pe argentinianul Juan-Martin Aranguren (265 ATP, 24 ani). In sferturi se va intalni cu favoritul numarul unu al turneului: Santiago Ventura (117 ATP, ESP, 28 ani), invingator tot astazi in fata lui Teodor-Dacian Craciun (340 ATP, 28 ani) 2-6 6-1 6-4.
24 Septembrie 2008

Cruciat intoarce scorul

Dupa ce a pierdut primul set in fata belgianului Jeroen Masson (300 ATP,27 ani), Adrian Cruciat (170 ATP, 25 ani) a reusit sa revina si sa castige cu 3-6 6-3 7-5, avansand si el in turul 2 la Bucuresti.
23 Septembrie 2008

Victor, un meci fara greseala

Victor Hanescu a dovedit o forma excelenta in meciul de ieri cu Gilles Simon, in turul 3 de la Roland Garros, oferindu-i acestuia doar 6 sanse de break pe parcursul intregului meci, insa nu a cedat in nici una dintre aceste ocazii.

Dupa ce Victor a castigat primul set cu 6-4 in 40 de minute, setul doi s-a dovedit a fi decisiv pentru istoria partidei fiind si cel mai lung (1 ora), Simon luptand din greu pentru a egala situatia. In ghemul 5 al setului doi, la scorul de 2-2, Hanescu a avut 4 mingii de break, insa nu a reusit sa concretizeze nici una dintre ele Simon castigand ghemul dupa ce s-au consemnat 8 egalitati. Si Simon a avut sansa sa faca break in ghemul 8, la 4-3 pentru el, insa Victor a egalat la 4 dupa un alt ghem foarte disputat, iar in urmatorul ghem castiga la 15 pe serviciul lui Simon si setul este jucat: inca o data 6-4 pentru Victor.

Simon pare neputincios in fata jocului calm si precis al lui Hanescu si isi pierde serviciul chiar in primul ghem al setului 3 si din acest moment se citeste pe fata sa ca nu mai crede ca poate reveni pentru a intoarce soarta partidei. Chiar si publicul este adus la tacere fiind din ce in ce mai clar ca este ziua lui Victor.

In setul 3 la 4-2 pentru Hanescu, Victor are 6 sanse de break, iar pe fata lui Firicel Tomai, antrenorul sau, se citesc emotiile unei victorii care este iminenta. Din pacate Giles Simon face o alunecare si isi suceste genunchiul piciorului stang si meciul se intrerupe pentru interventia medicului. Simon revine pe teren insa doar din respect pentru Victor si pentru public si termina meciul "in picioare", fiind vizibil faptul ca nu mai poate alerga.
30 Mai 2009

Ventura a castigat titlul

Santiago Ventura a castigat in fata lui Victor Crivoi in trei seturi: 5-7 6-2 6-2 finala Challengerului desfasurat la Bucuresti. Primele doua seturi au fost echilibrate Victor reusind sa castige primul set cu 7-5. In al doilea set s-a mers cap la cap pana la 5-4, cand Crivoi a servit pentru meci insa Ventura a reusit break-ul ducand meciul in decisiv.

In setul trei, macinat de scurtele lui Ventura, Crivoi a cazut fizic, Ventura detasandu-se rapid la 5-1 si a servit pentru set. Crivoi mai are o tresarire, reuseste sa salveze o minge de meci si chiar sa faca break insa isi pierde serviciul in ghemul urmator si Santiago castiga titlul.

In final, la ceremonia de inchidere, Victor l-a rugat pe Santiago sa-l invete candva secretul scurtelor sale.
28 Septembrie 2008

Marius Copil a abandonat

Din pacate Marius Copil a resimtit dureri, la umarul bratului drept, inca de la inceputul partidei. La 2-1 pentru Crivoi a cerut interventia medicului, insa durerile au continuat si s-a retras la scorul de 4-1 pentru Crivoi.
26 Septembrie 2008

Ventura - Cruciat 6-1 6-2

Adrian a parut astazi ca nu e in apele lui.
A facut multe greseli nefortate si nici nu a reusit sa se concentreze pentru a reintra in meci. In aceste conditii pentru Santiago Ventura a fost destul de simplu sa se impuna cu 6-1 6-2.

Pana la ultima minge

Teodor Craciun (340 ATP, 28 ani) a luptat din greu, pana la ultima minge a intalnirii sale cu favoritul 1 al Challengerului de la Bucuresti: Santiago Ventura (117 ATP, ESP, 28 ani), insa a trebuit sa se recunoasca invins (2-6 6-1 6-4) desi castigase primul set al meciului.

Victor s-a impus in fata lui Alin

Victor Crivoi (158 ATP, 26 ani) s-a impus destul de usor in fata lui Alin Constantin (1188 ATP, 18 ani), in primul tur al Challengerului de la Bucuresti, in numai doua seturi: 6-3 6-2.