Tenis Romania

Fericirea unei mari victorii!

Trei dintre cele mai mari glorii ale tenisului romanesc: Ilie Nastaste, Ion Tiriac si Virginia Ruzici, au venit ieri pe arena Suzanne Lenglen pentru a o sustine pe Sorana Cirstea in dificila ei intalnire cu Jelena Jankovic din turul 4 al turneului de la Roland Garros. Jocul sau bun din primele tururi si faptul ca o mai invinsese o data pe reprezentanta Serbiei anul trecut in Fed Cup ne dadeau mari sperante ca vom avea parte de un meci memorabil.

Sorana a inceput meciul ezitant, ca si partida cu Wozniacki, si i-a permis Jelenei sa se detaseze rapid la 3-0, cu un break in fata. Insa de data aceasta nu a mai putut recupera dezavantajul si cedeaza primul set cu 6-3. Dar o data cu setul doi incepe si revenirea Soranei care joaca din ce in ce mai agresiv, greseste tot mai putin si isi adjudeca mansa a doua cu 6-0. Anul acesta doar Amelie Mauresmo mai reusise sa-i ia un set la zero lui Jankovic, in semifinalele mastersului de la Paris din februarie, insa nu a reusit sa castige si partida.

Setul decisiv este echilibrat si se merge cap la cap pana la 4-4 cand Jankovic face break dupa ce in ghemul anterior Sorana avusese mai multe sanse de break pe care le-a ratat. Sarboaica urmeaza la servici si castiga prime doua mingii: 30-0 si este la doar doua puncte de victorie, insa Sorana joaca bine sub presiune si sustinuta de intreaga arena reuseste sa egaleze.

Tensiunea si oboseala jucatoarelor sunt tot mai vizibile si isi pun amprenta pe jocul lor: gresesc lovituri incredibil de usoare pentru ca apoi sa realizeze executii de exceptie. Finalul ii apartine Soranei, care realizeaza punctul castigator la a treia minge de meci, dupa un set trei care a durat cat o partida de fotbal: 3-6 6-0 9-7.

Deja incepem sa visam frumos si sa speram chiar la mai mult: sa o vedem pe Sorana in semifinale, poate chiar in finala, iar daca nu va fi sa fie acum noi vom invata impreuna cu ea sa avem rabdare si intr-un viitor, nu chiar foarte indepartat, vom avea parte si de o finala.
02 Iunie 2009

Revansa Monicai!

Monica Niculescu se intalnise de doua ori, chiar in acest an, cu Anna-Lena Groenefeld si de fiecare data nemtoaica a castigat lejer. Prima data cele doua jucatoare s-au intalnit in martie la Indian Wells, scorul fiind atunci 6-3 6-0, iar in a doua intalnire care a avut loc saptamana trecuta la Madrid victoria a fost si mai categorica: 6-1 6-0. Dupa doua meciuri in care nu reusise sa castige decat patru ghemuri, Monica a inceput slab si meciul de astazi, pierzand primul set cu 6-4.

Victoriile realizate in calificarile turneului de la Strasbourg se pare ca i-au redat increderea Monicai, intrerupand seria de cinci infrangeri consecutive. Astfel ca Niculescu nu renunta la lupta si isi adjudeca urmatoarele doua seturi cu 6-2 6-3, facandu-ne sa ne aducem aminte de ultima sa victorie din februarie, la Dubai, cand a intors soarta meciului in intalnirea cu Shuai Peng: 3-6 7-5 6-2.
19 Mai 2009

Mihaela Buzarnescu o invinge pe Kucova

Ziua de astazi nu a inceput bine pentru reprezentatele noastre la turneul de la Bucuresti. Prima care a iesit din concurs a fost Irina Begu (209 WTA, 18 ani), invinsa cu 7-5 6-1 de Lenka Tvaroskova (224 WTA, SVK, 27 ani) dupa care a urmat infrangerea Ralucai Olaru (103 WTA, 20 ani), cea de la care cei mai multi se asteptau sa fie prima romanca calificata in turul doi, aceasta fiind eliminata de Kathrin Woerle (146 WTA, GER, 25 ani) dupa un meci strans: 7-6(5) 7-5.

In cele din urma, dupa 3 ore de joc, dupa ce pierduse primul set pe care l-a avut in mana ratand mai multe mingii de set, satistfactia de a avea o romanca in turul doi ne-a oferit-o Mihaela Buzarnescu (360 WTA, 21 ani) care a invins-o pe slovaca Kristina Kucova (147 WTA, 19 ani) in trei seturi: 6-7(3) 6-2 6-4.

Pe arena centrala, in ultimul meci cu romance, Simona Halep (262 WTA, 17 ani) a invins-o din nou pe Elena Bogdan (811 WTA, 17 ani), asa cum o facuse si in precedentele trei intalniri directe, ultima victorie fiind obtinuta chiar in finala turneului de juniori de la Roland Gaross de anul trecut. Meciul a inceput foarte bine pentru Elena care a castigat cu un categoric 6-1 primul set si sperantele sale de a o invinge pe "rivala" sa au crescut simtitor. Insa Simona Halep a facut o demonstratie de forta in urmatoarele doua seturi castigandu-le cu 6-0 6-3.
06 Mai 2009

Dulgheru si Andrei urca spectaculos

Dupa un inceput slab de zezon, sase infrangeri consecutive in sase meciuri, Sorana Cirstea a reusit sa obtina trei victorii pe zgura de la Marbela revenind pe cea mai buna pozitie a carierei (locul 36).

Tot in clasamentul WTA publicat in aceasta saptamana se remarca ascensiunea spectaculoasa a Alexandrei Dulgheru (locul 238, +87 locuri), care bate din nou la portile topului 200 WTA dupa ce a fost pe locul 245 in octombrie 2007 si pe 242 in mai 2008, si a Laurei Andrei (locul 317, +89 locuri). In urma evolutiilor constant bune, Alexandra si Laura au reusit sa urce in clasamentul WTA de la inceputul anului pana acum 105 locuri, respectiv 156 de locuri.

Clasament Masculin      Clasament Feminin
14 Aprilie 2009

Nu este vis, dar este de poveste

Victoria Alexandrei Dulgheru la Varsovia va fi cu siguranta o frumoasa poveste pe care o vom putea spune nepotilor nostri, o poveste despre curaj, incredere, sansa si destin.

Ajunsa cu intarziere la Varsovia, pentru ca nu a prins calficarile de la Roland Garros, a avut sansa ca ploaia sa amane cu o zi meciurile din primul tur al calificarilor. Primul obstacol pe care l-a avut de invins au fost cele doua meciuri disputate duminica, 17 mai, doua meciuri lungi, ambele a cate 2 ore si 50 de minute, pe care a reusit sa le castige.

Ajunsa pe tabloul principal o invinge in priml tur pe Agnes Satmari, pentru ca in urmatoarele meciuri sa elimine patru jucatoare de top 100, dintre care trei chiar din top 50. Sa speram ca vom avea parte de la Alexandra de cat mai multe astfel de povesti, si nu numai de la ea.
26 Mai 2009

Simona Halep in sferturi la Bucuresti

Simona Halep (262 WTA, 17 ani) si-a demonstrat din nou valoarea si a eliminat-o ieri, in turul doi al turneului ITF de la Bucuresti, pe slovena Andreja Klepac (130 WTA, 23 ani). Primul set a fost unul foarte echilibrat, cu schimburi lungi si in forta, in care s-a mers cap la cap pana la 3-3 cand Simona fructifica prima minge de break si ia conducerea: 4-3.
Acest break s-a dovedit a fi decisiv si primul set ii revine romancei cu 6-4.

Setul doi incepe cu doua break-uri, primul dintre ele reusit de Simona. Rebreak-ul solovenei a infuriat-o pe romanca aceasta descarcandu-se lovind cu racheta de pamant, iar din acest moment jocul este la discretia lui Halep, care joaca din ce in ce mai dezinvolt castigand patru ghemuri la rand. La 5-1 meciul era jucat. In ultimele doua ghemuri fiecare isi castiga serviciul si meciul se termina dupa 1 ora si 20 de minute cu scorul 6-4 6-2 pentru Simona.

In primul meci al zilei, disputat pe terenul central al Arenelor BNR, Mihaela Buzarnescu (360 WTA, 21 ani) nu a putut sa faca fata favoritei numarul 2 al turneului, nemtoiaca Julia Goerges (96 WTA, 20 ani), cedand in doua seturi: 6-1 6-2. Mihaela a acuzat dureri la spate inca de la inceputul meciului, cand dupa numai trei ghemuri a cerut interventia medicului, si nu a reusit sa castige nici macar un ghem pe propriul serviciu.
08 Mai 2009

Singura romanca calificata: Diana Enache

Dintre cele 18 jucatoate din Romania care au luat startul in calificarile turneului ITF ce se desfasoara saptamana aceasta la Bucuresti, la Arenele BNR (fosta Progresul), doar una singura a reusit sa se califice pe tabloul principal: Diana Enache (552 WTA, 21 ani). Dupa ce a trecut in primele doua tururi de doua compatrioate: Veronica Popovici (828 WTA, 18 ani) si Cristina-Bianca Danaila (891 WTA, 17 ani) astazi, in finala calificarilor, a invins-o si pe bulgaroaica Dia Evtimova (407 WTA, 22 ani) cu 6-1 6-4.

Cealalta romanca prezenta in faza finala a calificarilor: Claudia-Gianina Dumitrescu (17 ani) nu a reusit sa mai produca inca o surpriza, dupa cea de ieri cand a eliminat-o pe Agnes Szatmari (321 WTA, ROU, 21 ani), pierzand astazi cu 6-2 6-0 in fata italiencei Valentina Sulpizio (447 WTA, 24 ani). Claudia a acuzat probleme musculare dupa partida de ieri cu Agnes Szatmari, iar astazi a fost nevoita sa joace cu un imens bandaj pe coapsa piciorului stang, fapt care a facut-o sa nu joace cel mai bun tenis al sau.
04 Mai 2009

Sorana reinnoada sirul victoriilor

In luna mai a anului 1998, la Strasbourg, Irina Sparlea castiga al patrulea titlu WTA invingand-o in finala pe frantuzoaica Julie Halard Decugis cu 7-6(5) 6-3, titlu care avea sa fie ultimul din cariera sa, dar si din tenisul romanesc feminin. citeste tot...